5 sierpnia, 2021

Kiedy wstawia się implanty?

Implanty stomatologiczne są coraz częściej wybieraną przez pacjentów metodą uzupełnienia braków w uzębieniu. Choć zabieg jest kosztowny, niesie za sobą poprawę zdrowia, lepszy wygląd i dobre samopoczucie. Zapobiega powstawaniu dalszych zmian w jamie ustnej, które mogą przerodzić się w poważne i nieodwracalne konsekwencje. Zbyt długie zwlekanie z podjęciem decyzji o implantacji nie jest wskazane, gdyż może doprowadzić do sytuacji, w której będzie już za późno na wprowadzenie zmian w uzębieniu.

Implanty zastępują naturalne korzenie zębów, zrastają się z kością i stanowią podporę dla odbudowy protetycznej. Dobrze wykonane i wszczepione implanty są praktycznie niezauważalne dla osób trzecich, a przede wszystkim podnoszą komfort codziennego funkcjonowania.

Kiedy zdecydować się na implanty zębowe?

Ubytki w uzębieniu mogą powstawać na skutek wielu różnych okoliczności. Zwykle jest to wynik choroby, wypadku lub zaniedbań prowadzących do nadmiernego rozwoju próchnicy. Taka sytuacja nie jest komfortowa, niezależnie od tego, czy został utracony jeden ząb, czy kilka. Ważna jest kwestia estetyczna takiego stanu rzeczy, jednak jeszcze ważniejsze jest utrudnione spożywanie posiłków oraz powstanie warunków sprzyjających rozwojowi innych schorzeń. Niekorzystne zmiany w ustawieniu zgryzu prowadzą do przeciążeń i uszkodzeń, a także zwiększają ryzyko rozwoju próchnicy.

Stomatolog może zaproponować wszczepienie implantu zarówno w przypadku braku jednego zęba, braków wielozębowych, jak i w sytuacji całkowitego braku zębów. Można posłużyć się również innymi metodami leczenia, jak na przykład most protetyczny, jednak to implanty są najlepszym rozwiązaniem na uzupełnienie braków w uzębieniu. Mają one wyjątkową wytrzymałość i w pełni są w stanie zastąpić naturalne zęby. Dodatkowo dobrze wykonane korony zębowe są wręcz nie do zauważenia przez osoby z zewnątrz. Przy braku kilku zębów odpowiednim rozwiązaniem jest osadzenie mostu na implantach, co pozwoli na zachowanie stabilności.

Kiedy wstawia się implanty?

Kiedy wstawia się implanty?

Implantologia to skuteczne i wygodne rozwiązanie dla osób, które zmagają się z dużą ilością ubytków w uzębieniu. Może być stosowana również w przypadku, gdy pacjent stracił jednego zęba, co pozytywnie wpłynie  na stan pozostałych zębów i wygląd linii szczęki.

Implanty stomatologiczne wszczepiane są między innymi w sytuacji, gdy utrata zębów nastąpiła w wyniku zmian próchniczych lub urazów. Sprawdzają się także u osób z niewykształconymi zawiązkami zębowymi oraz gdy u pacjenta nie ma możliwości skutecznego wdrożenia innych rozwiązań protetycznych.

Implanty zębowe są najlepszą alternatywą dla naturalnych zębów, są wyjątkowo trwałe i wytrzymałe. Dzięki nim można poprawić funkcje żucia, estetykę twarzy oraz wymowę, co ma bardzo pozytywny wpływ na wygląd i samopoczucie pacjenta. Nie ma ryzyka, że wypadną podczas jedzenia, a możliwość swobodnego gryzienia stałych pokarmów znacznie zwiększa komfort życia. Dodatkowo zapobiegają permanentnemu zanikowi kości i nie wymagają szlifowania zdrowych zębów. Nie wywołują reakcji alergicznych organizmu i są przez niego w pełni tolerowane. Choć wszczepienie implantów wiąże się ze sporym wydatkiem, w długiej perspektywie czasu jest to znaczna oszczędność finansowa. W ten sposób można wyeliminować koszty związane z leczeniem innych zębów, uszkodzonych na skutek posiadanych ubytków. 

Decydując się na implant zębowy, konieczna jest wizyta u specjalisty, który przeprowadzi dokładne badanie całej jamy ustnej i postawi diagnozę. Pomoże też w wyborze najlepszego rodzaju implantu i odpowie na wszystkie pytania i wątpliwości.

Jakie są przeciwwskazania do leczenia implantologicznego?

Implanty stomatologiczne niosą za sobą wiele korzyści, dlatego też stają się coraz chętniej wybierane przez pacjentów. Niestety istnieją przeciwwskazania do ich zastosowania, a o ostatecznym zakwalifikowaniu danej osoby do tego zabiegu decyduje stomatolog.

Bezwzględnym przeciwwskazaniem jest ciąża, która uniemożliwia diagnostykę rentgenowską oraz farmakoterapię. Kolejnym jest paradontoza, która może prowadzić do braku integracji implantu z kością. Podobnie jest w przypadku niewyrównanej cukrzycy, która może wpłynąć na brak gojenia i powstawanie nadkażeń bakteryjnych. Implantów zębowych nie wolno również stosować u osób, które chorują na nowotwory. Mogą wystąpić także przeciwwskazania miejscowe, występujące w jamie ustnej, które tymczasowo uniemożliwiają wstawienie implantów. Między innymi mogą to być schorzenia, urazy i stany zapalne błon śluzowych. Zabiegowi nie mogą zostać poddane również młode osoby, u których nie został jeszcze ukończony proces wzrostu kości szczęki. Zwykle ma to miejsce do 18. roku życia człowieka, lecz może nastąpić nieco później. Nie bez znaczenia są również indywidualne cechy szczęki pacjenta, jak jej wysokość i szerokość. Jeśli któryś z wymiarów będzie zbyt mały, wówczas może okazać się, że nie ma wystarczająco miejsca na wykonanie korony i zabieg nie może zostać wykonany. 

Przeciwwskazań do leczenia implantologicznego jest więcej, dlatego bezwzględnie należy udać się na konsultację do specjalisty. Jeśli przebiegnie ona pomyślnie, wówczas można zacząć przygotowywać się do zabiegu i cieszyć się swoim nowym uśmiechem.

TELEFON

+48 91 485 02 74

Skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na Twoje wątpliwości lub umówimy wizytę!

KONTAKT

Jak do nas trafić?

Skorzystaj z mapy, aby ułtatwić sobie dojazd do naszej placówki.

ZOBACZ NA MAPIE

ADRES

aleja Piastów 3
70-325 Szczecin

Od poniedziałku do piątku od 9-19
w soboty po indywidualnym umówieniu.