6 sierpnia, 2021

Kiedy robić implant zęba?

Implanty zębów są jedną z najpopularniejszych metod na odbudowę uzębienia. Implantologia ma swój początek w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Obecnie wciąż jest rozwijającą się dziedziną i oferuje wiele rozwiązań dla pacjentów, którzy borykają się z ubytkami w uzębieniu. Utrata zębów to problem nie tylko estetyczny, ale również zdrowotny, oddziaływujący z czasem na zgryz, stawy żuchwowo – skroniowe, stan dziąseł oraz kości szczęki. Dzięki implantom zębowym można zyskać wysoki komfort, naturalny wygląd i wysoką jakość nowego zęba. 

Czym jest implant zębowy? 

Implanty zębowe są sztucznymi korzeniami zęba, które swoim kształtem przypominają małych rozmiarów śrubę. To na niej przymocowuje się nadbudowę, która przypomina naturalną korę zęba. Obecnie implantologia stomatologiczna oparta jest na zjawisku osteointegracji. Oznacza to wieloetapowy, chemiczny, biologiczny oraz fizyczny proces integrujący, który trwale łączy implant zębowy z kością. Jego szybkość i jakość zależy od wielu czynników: rodzaju materiału, z którego wykonany jest implant, odpowiedniego dopasowania, obciążenia implantu koroną protetyczną, jakości stabilizacji implantu, która uzależniona jest od techniki i poprawności wprowadzenia implantu, ilości i jakości kości w miejscu wprowadzania implantu. Najważniejsze po zakończonym leczeniu jest regularne dbanie o higienę jamy ustnej oraz regularne kontrole u specjalisty, który wykonał zabieg. 

Kiedy robić implant zęba?

Sama implantacja jest bezbolesna i bardzo szybka. Pacjent może wybrać pomiędzy implantami jednofazowymi, a dwufazowymi. Od tego wyboru zależy czas oczekiwania na nowe zęby. Najważniejsze jest to, żeby po wszczepieniu implantów ściśle przestrzegać zasad higieny jamy ustnej, o których poinformuje lekarz. Odpowiednio i profesjonalnie wprowadzony implant nie wymaga wymieniania. Regularne wizyty kontrolne, dbanie o zęby i przestrzeń pomiędzy nimi i monitorowanie stanu zębów przy pomocy zdjęć radiologicznych to niezbędne elementy do tego, aby implant pozostał w doskonałym stanie przez 15, 20 czy 25 lat, a nawet do końca życia.

Kiedy robić implant zęba? 

Stomatolog może zaproponować wszczepienie implantu zarówno w przypadku braku jednego zęba, braków wielozębowych, jak i w sytuacji całkowitego braku zębów. Można posłużyć się również innymi metodami leczenia, jak na przykład most protetyczny, jednak to implanty są najlepszym rozwiązaniem na uzupełnienie braków w uzębieniu. Mają one wyjątkową wytrzymałość i w pełni są w stanie zastąpić naturalne zęby. Dodatkowo dobrze wykonane korony zębowe są wręcz nie do zauważenia przez osoby z zewnątrz. Przy braku kilku zębów odpowiednim rozwiązaniem jest osadzenie mostu na implantach, co pozwoli na zachowanie stabilności. Implantologia to skuteczne i wygodne rozwiązanie dla osób, które zmagają się z dużą ilością ubytków w uzębieniu. Może być stosowana również w przypadku, gdy pacjent stracił jednego zęba, co pozytywnie wpłynie  na stan pozostałych zębów i wygląd linii szczęki.

Implanty stomatologiczne wszczepiane są między innymi w sytuacji, gdy utrata zębów nastąpiła w wyniku zmian próchniczych lub urazów. Sprawdzają się także u osób z niewykształconymi zawiązkami zębowymi oraz gdy u pacjenta nie ma możliwości skutecznego wdrożenia innych rozwiązań protetycznych. Decydując się na implant zębowy, konieczna jest wizyta u specjalisty, który przeprowadzi dokładne badanie całej jamy ustnej i postawi diagnozę. Pomoże też w wyborze najlepszego rodzaju implantu i odpowie na wszystkie pytania i wątpliwości. 

Jak wyglądają implanty zębowe? 

Każdy implant składa się z konkretnych części, gdzie każda z nich spełnia osobną rolę. Wszystkie elementy muszą być wykonane z mikroskopijną dokładnością i z najlepszych, trwałych elementów. Pełny implant to: 

  • filar, czyli tak zwany implant, który jest sztucznym korzeniem, a swoim kształtem przypomina małych rozmiarów śrubę, na nim przymocowuje się nadbudowę, która przypomina naturalną korę zęba
  • łącznik – jak sama nazwa wskazuje, jest elementem łączącym implant z koroną implantologiczną, przykręca się go do wcześniej wszczepionego implantu; występują łączniki proste i kątowe, które korygują odchylenie implantów wprowadzonych nierównolegle do siebie; pełni on rolę szyjki anatomicznej zęba, łącząc śrubę implantologiczną ze stałym uzupełnieniem protetycznym
  • korona implantologiczna – mocuje się na implantach i jest to nic innego jak sztuczny ząb. W niektórych przypadkach zakładana jest w celu uniknięcia pęknięcia zęba lub, żeby ukryć uszkodzenia. Występują różne rodzaje koron, które stosuje się w gabinetach. Korona cyrkonowa – jest wyjątkowo wytrzymała i ma dużą przenikliwość świetlną, takie uzupełnienia zachowują właściwości optyczne naturalnych zębów. Korona metalowa – wykonuje się ją z różnego rodzaju metali, jest rzadko wybierana, ponieważ wyróżnia się na tle innych zębów. Korona metalowa licowana akrylem – jest mało trwała, od przedniej strony jedynie pokryta akrylem. Korona metalowa licowana porcelaną – często stosowana, wykonana z metalu, ale pokryta w całości porcelaną. Korona akrylowa – nie jest bardzo trwała, często stosuje się ją jako uzupełnienie tymczasowe, ma naturalny kolor zębów. Korona ceramiczna – wykonuje się ją z porcelany, ma kolor najbardziej zbliżony do naturalnych zębów, ma niestety bardzo wysoką cenę. 

TELEFON

+48 91 485 02 74

Skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na Twoje wątpliwości lub umówimy wizytę!

KONTAKT

Jak do nas trafić?

Skorzystaj z mapy, aby ułtatwić sobie dojazd do naszej placówki.

ZOBACZ NA MAPIE

ADRES

aleja Piastów 3
70-325 Szczecin

Od poniedziałku do piątku od 9-19
w soboty po indywidualnym umówieniu.