20 sierpnia, 2021

Jak pielęgnować implanty?

Jak pielęgnować implanty? Implanty stomatologiczne to coraz częściej wybierana metoda przez pacjentów, którzy chcą odzyskać swój pełny, piękny uśmiech. Nic dziwnego – jest to bardzo trwały i naturalnie wyglądający sposób na uzupełnienie braków w uzębieniu. Aby system prawidłowo służył przez długie lata, musi być odpowiednio dopasowany, a sam zabieg wykonany profesjonalnie przez specjalistę. Sama implantacja to nie wszystko, o wszczep należy odpowiednio dbać oraz poddawać do regularnym kontrolom u lekarza.

Jak dbać o higienę jamy ustnej tuż po implantacji?

W przeciwieństwie do naturalnych zębów, implanty nie są narażone na demineralizację czy próchnicę. Nie zmienia to jednak faktu, iż w szczelinach mogą zbierać się bakterie i osad, które mogą być szkodliwe zwłaszcza, gdy rana po zabiegu nie jest jeszcze zagojona. W związku z tym, po implantacji konieczne jest wdrożenie wyjątkowo starannej pielęgnacji całej jamy ustnej, aby zapobiec powstawaniu zakażeń czy innych przykrych skutków zaniedbania higieny.

Nowe zasady należy wprowadzić już w momencie zakończenia zabiegu. Bardzo ważne jest to, aby w ciągu pierwszych dwóch godzin od jego zakończenia nie spożywać żadnych posiłków ani płynów. Po tym czasie można napić się chłodnej wody, zaś po upływie kolejnych dwóch godzin można zjeść pierwszy posiłek, który również powinien być chłodny i nie wymagający gryzienia. Co ważne, dobrze jest unikać dań mącznych i nabiałowych, gdyż sprzyjają one gromadzeniu się osadu. Przez pierwszą dobę nie powinno się szczotkować miejsca, w którym został wszczepiony implant. Po tym czasie dobrze jest postawić na miękką szczoteczkę, irygator oraz produkty ze zwiększoną bakteriostatycznością.

Jak pielęgnować implanty stomatologiczne po zabiegu?

Całkowity proces gojenia się rany po zabiegu może trwać od trzech do sześciu miesięcy. Jest to szczególny czas, podczas którego wszelkie nieprawidłowości mogą prowadzić do powstania stanów zapalnych, które zakłócają i znacznie wydłużają okres gojenia się rany. Dlatego też należy przywiązywać szczególną wagę do prawidłowej higieny jamy ustnej. Czyszczenie zębów powinno odbywać się nie tylko przy pomocy szczoteczki, ale i obejmować także przestrzenie międzyzębowe, do czego w okolicy implantu poleca się korzystanie z irygatora, zaś pomiędzy pozostałymi zębami może to być nić dentystyczna.

Tuż po zabiegu dobrze jest odstawić szkodliwe substancje, jak alkohol czy nikotyna. Ważne też, aby spożywać jak najmniej posiłków o wysokiej temperaturze oraz nie korzystać z solarium i sauny. Niewskazany jest również nadmierny wysiłek fizyczny. Bardzo ważnym elementem dbania o wszczep są regularne wizyty kontrolne u specjalisty, który przeprowadzał implantację.

Jak pielęgnować implanty?
Jak pielęgnować implanty?

Jak pielęgnować implanty zębowe na co dzień?

Czas gojenia się rany po zabiegu wymaga wyjątkowej pielęgnacji jamy ustnej. Nie oznacza to jednak, że po zrośnięciu się implantu z kością i całkowitym zagojeniu można zaprzestać utrzymywania najwyższego poziomu higieny. Zarówno na naturalnych zębach, jak i w okolicy implantu mogą gromadzić się resztki pokarmowe, które prowadzą do powstawania kamienia nazębnego. Ten z kolei może prowadzić do zapalenia okołoimplantowego, którego skutkiem może być utrata podparcia kostnego i wypadnięcie implantu. Mycie zębów powinno wykonywać się co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku, nie zapominając o używaniu irygatora. Codziennie wieczorem dobrze jest też przepłukiwać jamę ustną specjalnym płynem antyseptycznym.

Nie tylko dbanie o zęby jest ważne – odpowiednią ilość uwagi należy poświęcać także dziąsłom. Ich zaniedbanie szybko może doprowadzić do obniżania się i odsłonięcia implantu. Stosowanie irygatora nie tylko usunie resztki pokarmów ze szczelin międzyzębowych, ale i pobudzi krążenie krwi w dziąsłach. Warto wymienić szczoteczkę do mycia zębów na soniczną, gdyż jest ona bardzo skuteczna w czyszczeniu i łagodna dla dziąseł.

Same narzędzia to nie wszystko. Do utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej potrzebne są również odpowiednie produkty, które wspomogą ochronę dziąseł, a także zminimalizują odkładanie się płytki zębowej. W tym celu dobrze jest sprawdzać skład past, płynów, żeli i nici dentystycznych – powinny one zawierać przeciwbakteryjną substancję o nazwie chlorheksydyna.

Jakie mogą być negatywne konsekwencje nieprawidłowej pielęgnacji implantów?

Do negatywnych skutków nieprawidłowej higieny jamy ustnej możemy zaliczyć stan zapalny tkanek, które znajdują się obok implantu, czyli periimplantitis. Prowadzi on do utraty implantu, obniżenia linii dziąseł, silnego bólu i dyskomfortu. Nieprawidłowe gojenie się rany w konsekwencji dalekie jest od oczekiwanego rezultatu w postaci pięknego i zdrowego uśmiechu.

Prawidłowa higiena i pielęgnacja jamy ustnej jest niezbędna do utrzymania zdrowia zębów oraz prawidłowego gojenia się miejsca po wszczepieniu implantu. To od tego czynnika zależy, ile czasu implant będzie mógł nam służyć. Oprócz higieny nie należy zapominać także o regularnych wizytach u stomatologa, który będzie mógł odpowiednio zareagować w razie wystąpienia nieprawidłowości.

TELEFON

+48 91 485 02 74

Skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na Twoje wątpliwości lub umówimy wizytę!

KONTAKT

Jak do nas trafić?

Skorzystaj z mapy, aby ułtatwić sobie dojazd do naszej placówki.

ZOBACZ NA MAPIE

ADRES

aleja Piastów 3
70-325 Szczecin

Od poniedziałku do piątku od 9-19
w soboty po indywidualnym umówieniu.