19 sierpnia, 2021

Implanty zębów ile trwa?

Czas zakładania implantów zębowych będzie zależał przede wszystkim od tego – ile implantów musi być zamocowanych. Przy implantacji jednego zęba, czas będzie znacznie krótszy. Oczywiście jeżeli podczas zabiegu nie wystąpią żadne komplikacje. Dodatkowo jeśli przed implantacją była wykonana ekstrakcja zęba – zabieg się przedłuży. 

Implanty po zabiegu – higiena 

Już bezpośrednio po zabiegu konieczne jest wprowadzenie w życie nowych zasad higieny jamy ustnej. Nie są one narażone na takie czynniki, jak próchnica czy demineralizacja, jednak nie zmienia to faktu, że należy dbać o nie z odpowiednią starannością. Zrost implantu z kością trwa zazwyczaj od trzech do sześciu miesięcy. Jeśli w tym czasie dopuści się do zaniedbania higieny jamy ustnej, wówczas może pojawić się stan zapalny, który zakłóci i znacznie wydłuży okres gojenia się rany. Niezależnie od przebiegu gojenia należy bezwzględnie przestrzegać wizyt kontrolnych u lekarza, który przeprowadził zabieg. W celu zapobiegania negatywnym konsekwencjom braku odpowiedniej higieny, szczególną uwagę należy poświęcać także dziąsłom. Niewłaściwa pielęgnacja może spowodować ich obniżenie i odsłonięcie implantu. Korzystanie z irygatorów dentystycznych nie tylko usunie resztki pokarmowe, ale i pobudzi krążenie krwi w dziąsłach. Dobry wpływ będzie mieć również wymiana szczoteczki do zębów na soniczną, która jest łagodniejsza dla dziąseł.

Implanty zębów ile trwa?

Wszczepienie implantu zębowego jest zabiegiem, który trwa krótko, jednak trzeba się liczyć z tym, że może być czasami skomplikowany i wymaga doświadczenia ze strony lekarza. Przede wszystkim, na samym początku przeprowadzony zostaje wywiad z pacjentem. Rozmowa pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości i pozwoli zrozumieć przebieg zarówno zabiegu jak i późniejszego gojenia. Dodatkowo przed rozpoczęciem całego procesu, lekarz musi zebrać informacje dotyczące stanu zdrowia pacjenta. Podczas wywiadu i badania lekarz implantolog uzyskuje szczegółowe informacje, takie jak: przyjmowane lekarstwa, wcześniejsze operacje, choroby – serca, płuc, nerek, wątroby, tarczycy, zaburzenia krzepnięcia czy cukrzyca. Co więcej, palenie papierosów osłabia zdolności regeneracyjne i podczas takiego leczenia oraz kiedy chcemy uzyskać odpowiednie efekty należy rzucić palenie. Kolejnym etapem jest badanie kliniczne, czyli badanie jamy ustnej. Podczas takiego badania brane są pod uwagę: 

  • tkanki miękkie – kolor i grubość, blizny, schorzenia i ruchomość błony śluzowej
  • zęby – płytka nazębna, kamień, próchnica, ruchomość
  • obszary bezzębne – podcienie, nieregularności, zmiany, szerokość i wysokość
  • pozycje zębów – przesunięcia, nachylenia, stłoczenia
  • przyzębie – kieszonki, krwawienie. 

Nie wszyscy lekarze decydują się na natychmiastową implantację po wyrwaniu zęba. Jest to również zależne od stanu dziąseł pacjenta. Może być to też ze względu na czas, jaki upłynął od utraty zęba. Dlatego tak ważny jest wywiad na pierwszym spotkaniu z lekarzem. Szczególną uwagę zwraca się uwagę na choroby serca, płuc, wątroby, nerek, cukrzycę, choroby tarczycy i zaburzenia krzepnięcia. U osób w wieku średnim, a szczególnie u kobiet ważne jest pytanie o osteoporozę, która może uniemożliwić implantację. 

Implanty zębów ile trwa? 

Po ekstrakcji w jamie ustnej dochodzi do nieodwracalnych zmian, które dają przynoszą poważne konsekwencje. Utrata jakiegokolwiek zęba powoduje zaburzenia homeostazy, czyli zdolności utrzymywania stałych parametrów. 

Wszczepienie implantu powinno nastąpić jak najszybciej, czasem nawet tego samego dnia co usunięcie zęba. W miejscu ubytku zębowego dochodzi do stopniowej degradacji i zaniku kości. Jeśli lekarz oceni stan ubytku na odpowiedni to w krótkim czasie po ekstrakcji można wprowadzić wszczep. Czas od 8 do 12 tygodni to najlepszy moment na wszczepienie implantu. Jednak czas po jakim można wszczepiać implanty zależy od wielkości korzenia i ilości kości dokoła. Kiedy jest to ząb jednokorzeniowy wtedy zabieg można planować już po usunięciu zęba. W przypadku trzonowców, czyli zębów wielokorzeniowych należy poczekać nawet kilka miesięcy. 

Po wykonaniu znieczulenia chirurg nacina dziąsło, delikatnie je rozsuwa i nawierca otwór do, którego zostanie wprowadzony implant. Po wprowadzeniu implantu chirurg upewnia się, czy jego pozycja jest stabilna i zszywa ranę. Co ważne, po zakończeniu zabiegu, implant nie jest widoczny w jamie ustnej. 

Drugim etapem jest odsłonięcie implantu i wkręcenie śruby gojącej. Po ustabilizowaniu się implantu i zintegrowaniu z kością następuje jego odsłonięcie. Nacięta zostaje błona śluzowa położona bezpośrednio nad szczepem i wkręcany jest śruba gojąca, która ma za zadanie przyśpieszyć proces gojenia się błony śluzowej i wymodelowanie kształtu dziąsła pod koronę protetyczną. Po okresie tak zwanej regeneracji – około 14 dni, wykonuje się uzupełnienie protetyczne. 

Ostatnim etapem jest pobranie wycisków i zamocowanie sztucznego zęba. Na podstawie wycisku, w laboratorium wykonywane są dwa elementy – łącznik, czyli filar, na którym jest mocowana korona oraz korona protetyczna. Zabieg wykonuje się z myślą o jak najdłuższej trwałości wszczepów, jednak do tego konieczne jest spełnianie kilku podstawowych warunków. 

TELEFON

+48 91 485 02 74

Skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na Twoje wątpliwości lub umówimy wizytę!

KONTAKT

Jak do nas trafić?

Skorzystaj z mapy, aby ułtatwić sobie dojazd do naszej placówki.

ZOBACZ NA MAPIE

ADRES

aleja Piastów 3
70-325 Szczecin

Od poniedziałku do piątku od 9-19
w soboty po indywidualnym umówieniu.