17 sierpnia, 2021

Implanty jak długo boli po zabiegu?

Zabieg implantacji zębów jak wiadomo jest zabiegiem inwazyjnym. Implanty stomatologiczne to coraz częściej stosowana metoda uzupełniania braków w uzębieniu pacjenta. Dotyczy to zarówno pojedynczych zębów, jak i całkowitego bezzębia. Dzięki niej można odzyskać piękny, biały uśmiech, który będzie wyjątkowo trwały i wytrzymały. Implanty zębów to więc nie tylko najbezpieczniejszy sposób na uzyskanie dobrego wyglądu, ale i możliwość zyskania komfortu podczas wykonywania codziennych czynności. Dobrze wykonana implantacja w połączeniu z regularnym dbaniem o nowe zęby gwarantuje, iż będą one w świetnej kondycji przez wiele lat.

Jak się zakłada implanty zębów? 

Dokładny przebieg implantacji zależy od tego, czy wszczepiane będą implanty jedno- czy dwufazowe. Samo umieszczenie wszczepu w tkance kostnej nie trwa długo, wymaga jednak odpowiedniego przygotowania oraz dbania o higienę jamy ustnej z wyjątkową dokładnością.

Decyzja o zabiegu wszczepienia implantów powinna być poprzedzona rozmową z implantologiem, który przybliży pacjentowi wszystkie niezbędne informacje dotyczące systemów implantologicznych. Doradzi też, jakie będzie najlepsze rozwiązanie w konkretnym przypadku, do tego jednak potrzebne jest wykonanie szeregu badań. Lekarz musi zebrać szczegółowe dane na temat stanu zdrowia pacjenta, w tym między innymi jakie leki przyjmuje, jakie przechodził operacje, czy cierpi na choroby serca, płuc, nerek, wątroby, tarczycy, zaburzenia krzepnięcia czy cukrzycę. Implanty jak długo boli po zabiegu?Następnie stomatolog musi wykonać badanie kliniczne, czyli badanie jamy ustnej. Na tym etapie sprawdza tkanki miękkie, a dokładniej ich kolor i grubość, ruchomość błony śluzowej oraz ewentualne blizny i schorzenia. Kolejnym elementem są naturalne zęby, czyli ich ruchomość, stan płytki nazębnej, kamień i próchnicę. Istotna jest też ich pozycja – wszystkie przesunięcia czy nachylenia mogą być problematyczne w kontekście implantacji. Ważne są także obszary bezzębne, w tym szerokość i wysokość, które muszą być odpowiednie, aby móc umieścić wszczep. Pomocne w pełnej diagnostyce może być też zdjęcie radiologiczne oraz tomografia komputerowa 3D.

Po zebraniu wszelkich niezbędnych informacji, które są obligatoryjne do zaplanowania zabiegu, lekarz może ustalić przebieg leczenia oraz przedstawić pełen kosztorys zabiegu.

Rozpoczynając implantację lekarz stosuje znieczulenie miejscowe lub przewodowe, w zależności od zaistniałej potrzeby. Zwykle cały zabieg trwa to od pół do dwóch godzin, na co wpływ ma stopień skomplikowania oraz ilość implantów. Implantolog rozcina dziąsło, przez które następnie wierci otwór w kości. W powstałym otworze umieszcza się implant, czyli śrubę pełniącą rolę korzenia. W przypadku implantów jednofazowych, pacjent już po wyjściu z gabinetu może cieszyć się swoim nowym uzębieniem. Inaczej wygląda to przy implantach dwufazowych, one jednak dają organizmowi czas na pełne zagojenie i przygotowanie dziąsła na nowe zęby. Podczas podejmowania decyzji warto w pełni zaufać specjaliście, który dobierze najlepszą i najbezpieczniejszą metodę do konkretnego przypadku.

Ile się goi implant? 

Implantacja zębowa jest dosyć skomplikowanym zabiegiem, który może być również długotrwały. W zależności od zdrowia i uwarunkowań pacjenta, gojenie będzie przebiegało w innym tempie. Jednak prawdą jest, że należy uzbroić się w cierpliwość. Po zabiegu każdy pacjent dostaje zalecenia, do których powinien się zastosować jeśli zależy mu na jak najdłuższym użytkowaniu. Przede wszystkim należy pamiętać o antybiotyku, który jest przepisany od razu po wszczepieniu implantu. Trzeba spożywać wyłącznie miękkie posiłki i gryźć wyłącznie przeciwną stroną do operowanej. Do momentu ustąpienia znieczulenia nie można nic  jeść i przygryzać policzków. Nie przyjmować gorących ani gazowanych napojów przez kilka pierwszych dni, zrezygnować z wysiłku fizycznego, nie korzystać z sauny, basenu i solarium. W ciągu pierwszych 3 – 4 dni nie wolno palić. Jednak na pytanie – jak długo się goi rana po zabiegu, nie można dać jednoznacznej odpowiedzi. Najczęściej tkanki dziąsła goją się w ciągu dwóch tygodni, ale dla pewności lekarz stomatolog ocenia stan dziąsła na wizytach kontrolnych. 

Implanty jak długo boli po zabiegu? 

Samo gojenie jest procesem, który trwa dosyć długo. Zabieg oraz gojenie może być czasami nieprzyjemne. Jest to procedura chirurgiczna, dlatego bywa nie do końca sympatyczna. Każdy zabieg jest poprzedzony znieczuleniem, dzięki temu nie jest aż tak dokuczliwy. Odczuwanie bólu zależy od progi danej osoby. Zazwyczaj jednak znieczulenie jest na tyle silne, że dolegliwości przychodzą dopiero po wykonanym zabiegu. Ból po implantacji zębów lub zęba może utrzymywać się przez kilka dni. Najsilniej jest odczuwany po odpuszczeniu znieczulenia. Krwawienie powinno się ustabilizować po ok. 6 godzinach po zabiegu. Pacjenci opisują ten ból jako umiarkowany i możliwy do wytrzymania. Mogą mu towarzyszyć takie objawy jak obrzęk twarzy, dyskomfort czy krwawienie z dziąsła. Żeby uniknąć opuchlizny i innych objawów, które mogą się pojawić, najlepiej jest przyłożyć do bolącego miejsca zimny okład z lodu. 

TELEFON

+48 91 485 02 74

Skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na Twoje wątpliwości lub umówimy wizytę!

KONTAKT

Jak do nas trafić?

Skorzystaj z mapy, aby ułtatwić sobie dojazd do naszej placówki.

ZOBACZ NA MAPIE

ADRES

aleja Piastów 3
70-325 Szczecin

Od poniedziałku do piątku od 9-19
w soboty po indywidualnym umówieniu.